Wrastające paznokcie - jak sobie z nimi radzić?

Prawie 60% pacjentów odwiedzających gabinety podologiczne przychodzi skorzystać z pomocy specjalisty właśnie z powodu dyskomfortu jakie powodują w różnym stopniu wrastające paznokcie. To niestety bardzo częsta przypadłość jeśli chodzi o stopy, a na dodatek nie da się określić dokładnie grupy wiekowej, ponieważ paznokcie mogą uszkadzać wał paznokciowy w każdym wieku, u niemowląt, młodzieży, dorosłych, ale także u osób starszych. Oczywiście jest grupa wiekowa, u której wrastanie paznokci jest najczęściej spotykanym problemem i jest to grupa dojrzewającej młodzieży, a także dorosłych w wieku ok 30-40 lat głównie mężczyzn pracujących w obuwiu roboczym lub aktywnie uprawiających niektóre sporty. Dlatego koniecznie przeczytaj ten artykuł jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdiagnozować wrastanie paznokcia i jak postępować w przypadku jego występowania.

Czy ból palca zawsze oznacza wrastanie paznokcia?

Odpowiedź brzmi NIE. Najlepiej nie diagnozować zmiany samemu ponieważ przyczyną bólu palca w jego bocznej części lub rozprzestrzeniający się na cały opuszek może być spowodowany różnymi czynnikami.


Należą do nich:

  • Wkręcanie się paznokcia
  • Odcisk w wale paznokciowym
  • Pęknięcie płytki paznokcia
  • Erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa, czyli bardzo duża wrażliwość na ból opuszek
    palców w trakcie i krótko po chemioterapii
  • Bóle neuropatyczne u osób chorych na cukrzycę
  • Bóle spowodowane uciskającym obuwiem
  • Ból spowodowany rosnącą płytką po jej usunięciu
  • Ból spowodowany nieprawidłowo obciętym paznokciem i uwieraniem jego szerszego
    fragmentu schowanego w wale paznokciowym

Z uwagi na tak różnorodne czynniki powodujące ból Pacjent nie powinien samodzielnie diagnozować dolegliwości lecz udać się od razu po pomoc do specjalisty i dodam jeszcze, że im szybciej to zrobi tym lepiej.

Co może powodować wrastanie paznokcia?

Istnieje wiele przyczyn wrastania paznokcia. Najczęściej spotykanym czynnikiem powodującym wrastanie jest nieprawidłowe skracanie paznokcia. Jednak nie tylko nieprawidłowe obcinanie paznokci może powodować wrastanie.

Inne czynniki które przyczyniają się do powstawania tego bolesnego problemu to:

  • Nadpotliwość stóp
  • Wąskie i ciasne obuwie
  • Buty na obcasach
  • Uprawianie niektórych sportów np bieganie, piłka nożna, hokej, tenis, narciarstwo, itp
  • Chodzenie po górach a szczególnie schodzenie z nich
  • Kształt paznokcia, głównie koilonychia czyli paznokcie w kształcie łyżeczki
  • Deformacje palców np.Hallux valgus
  • Zbyt duże wały około paznokciowe
  • Ale także grzybica czy łuszczyca paznokci
  • Mechaniczne urazy paznokci
  • Nadwaga

A jak objawia się wrastanie paznokcia?

Przede wszystkim wszystko zależy od tego na jakim etapie wrastania znajduje się płytka. Najprościej rzecz ujmując najlepsza klasyfikacja dla Pacjenta to 3 etapowy proces wrastania.

 
Paznokieć w 1 Etapie:


Jest odczuwalny ból podczas chodzenia w miejscu, gdzie płytka uciska, może dojść do zaczerwienienia natomiast nie ma widocznej rany ani wydzieliny ropnej.


Paznokieć w 2 Etapie:


W tej sytuacji paznokieć narusza już ciągłość skóry, pojawia się wydzielina ropna lub krew, może pojawić się obrzęk (czyli opuchlizna) w miejscu ucisku, palec jest bardzo tkliwy i mocno boli podczas chodzenia, przy dotyku wyczuwalna jest cieplejsza skóra.


Paznokieć w 3 Etapie:


Tutaj pojawia się ziarnina czyli tzw. „dzikie mięso”, które może być dodatkowo zainfekowane bakteriami głównie z rodziny gronkowców ale nie tylko. Jest to bardzo bolesna zmiana, z której może wydostawać się ropa i krew, wrastający paznokcie może być głęboko w opuszki a w ekstremalnych sytuacjach może przebujać opuszek na wylot. Ten rodzaj wrastania paznokcia wymaga długiego leczenia i wytrwałości pacjenta oraz bezwzględnego stosowania się do zaleceń.

Specjalnie dla Ciebie przygotowałam kilka szkoleń, które dadzą Ci możliwość pracy z wrastającymi paznokciami i wprowadzić nowe usługi do Twojej oferty.

W jaki sposób można pomóc?

W zależności od tego na jakim etapie wrastania jest paznokieć można zastosować różne metody prewencji lub leczenia.


W pierwszym etapie, kiedy paznokieć nie narusza ciągłości skóry, możesz sprawdzić czy nic pod nim się nie znajduje, ewentualnie oczyścić delikatnie przestrzeń pod paznokciem, zwracając szczególną uwagę na okolice wału paznokciowego, jeśli paznokieć jest krzywo obcięty i powoduje ucisk to wystarczy odrobina watki lub cienkiego gazika włókninowego, którą można podsunąć wzdłuż wału pod płytką paznokcia, aby delikatnie unieść paznokieć żeby nie uciskał podczas chodzenia. No i oczywiście kolejna ważna rzecz to dostosowanie odpowiedniego obuwia, które jest wygodne, nie uciskające palców, z naturalnego i elastycznego materiału. Jeśli nie umiesz sobie sam pomóc to udaj się do specjalisty a unikniesz dalszych powikłań.


W drugim etapie powinien już pomóc podolog, ponieważ jest to czas, gdy można uniknąć większych powikłań i szybko pozbyć się bólu i zapuścić paznokieć bez problemu. To co zaleca się tutaj zrobić, to utrzymać odpowiednią higienę stóp, myjąc je wodą z delikatnym mydłem ewentualnie mydłem typu Manusan aby nie dopuścic do rozwoju infekcji, nosić czyste skarpetki, wygodne obuwie i zakładając bawełniany opatrunek.


Etap trzeci to czas kiedy bezwzględnie trzeba udać się do podologa, ponieważ zwykle rana jest tak duża, a fragment wrastający może być tak głęboko, że niestety w domowych warunkach nikt nie jest w stanie go usunąć samodzielnie. W tym przypadku należy szczególnie dbać o higienę stóp, podobnie jak w etapie drugim i jak najszybciej umówić się na wizytę u podologa.

Jak może pomóc podolog?

Podolog to specjalista, który najczęściej spotyka się z problemem wrastających paznokci i w zależności od posiadanego doświadczenia poradzi sobie z taką zmianą bez problemu, bez względu na jakim etapie wrastanie się znajduje.

Co zrobi podolog?

  • Oczyści paznokieć i sprawdzi co powoduje ból
  • Jeśli trzeba usunie wrastający element paznokcia
  • Zabezpieczy boczny wał paznokciowy zakładając bawełniany opatrunek w formie tamponady
  • W przypadku rany zdezynfekuje i założy opatrunek
  • Pobierze materiał do badania bakteriologicznego.
  • Pomoże w wyleczeniu rany
  • Założy klamrę ortonyksyjną, która pomoże paznokciowi prawidłowo wyrosnąć nie powodując dodatkowego bólu
  • Pomoże w zapuszczeniu paznokcia

Czy zabiegi na paznokciach wrastających są bolesne?

I znowu odpowiem, że wszystko zależy od tego, jak bardzo płytka paznokcia wbija się w wał paznokciowy. W pierwszym etapie zabieg u podologa jest prawie lub całkowicie bezbolesny. W drugim i trzecim etapie z uwagi na istniejącą ranę, ból może pojawić się podczas wycinania elementu wrastającego, lecz doświadczony podolog, szybko i sprawnie wycina ten fragment, aby nie sprawiać dodatkowego bólu, natomiast Pacjent może być pewny, że po pierwszej wizycie ból zniknie lub znacznie się zmniejszy. Dlatego, tak jak już wcześniej wspominałam, im szybciej zadziała podolog, tym lepiej.

Na koniec możesz zobaczyć kilka paznokci, które zostały wyleczone w moim gabinecie. Uwaga niektóre zdjęcia mogą być drastyczne.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>